جهت سفارش تلفنی تماس بگیرید : 02155435873

اشنایی با مفهوم بازرسی تولید پیچ یا مهره

فشار اعمال شده در روش برنیل بستگی به متریال سازنده قطعه دارد. فشار اعمال شده بین 500 تا 3000 متغیر است و برای محاسبه سختی انواع فلزات کاربرد دارد. برای جلوگیری از بروز اسیب به قطعه های ظزیف فشار اعمال شده را کمتر می کنند.

همچنین علاوه بر پارامتر فشار، متغیر زمان نیز در محاسبه سختی به روش برنیل تاثیر گذار است. زمان استاندارد برای محاسبه سختی اهن 10 ثانیه و برای فولاد حداقل باید 30 ثانیه باشد تا بتوان به عدد درست درست یافت.

برای اعمال فشار بر سطح قطعات سخت باید جنس گوی از کاربید تنگستن باشد و برای سایر قطعات از گوی فولادی استفاده می کنند.

درباره سختی سنجی برنیل

روش سختی سنجی برنیل اولین روش سختی سنجی استاندارد برای پیچ و مهره محسوب می شود. این روش توسط مهندس یوهان اگوست برنیل در سال 1900 میلادی ابداع شد و در مورد استقبال قرار گرفت.

ایجاد تورفتگی شدید و اسیب های احتمالی دیگر از معایب این ازمون محسوب می شوند. اما در مقابل با تقسیم مقدار سختی بر عدد دو مقاومت کششی نهایی برای فولاد سطح به دست می اید.

مزایای روش سختی سنجی پیچ و مهره به روش برنیل

عدد سختی برنیل برابر با نیروی اعمالی بر مساحت اثر می باشد. در این روش بر خلاف روش سختی سنجی راکول قطر اثر محاسبه می شود، نه عمق اثر نیروی اعمالی. در این روش بزرگترین میزان فرورفتگی بر سطح قطعه اعمال می گردد.

  • نیروی اعمال شده در این روش سختی سنجی ممکن است با ایجاد حفره بر روی قطعه ان را بلا استفاده کند.
  • خطای اندازه گیری فرورفتگی بالا است.
  • دستگاه های این روش گران و سنگین هستند.

البته این را نیز باید بیان کرد که محصولات خشکه با توجه به ساختار قدرتمند و استحکامی که این محصولات دارند در صنایع مهمی همچون کشنی سازی و اسکله سازی نیز بسیار مناسب می باشد.

پیچ های آهنی با توجه به ساختار مواد تشکیل دهنده و کم بودن کربن در آن ها، استحکام پایینی دارند و برای صنایع کوچک همچون خودروسازی و صنایع چوب بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. بیشترین رنگی که برای تولید از آن ها استفاده می شود رنگ سیاه می باشد.

بازرسی این محصول را می توان به روش های مختلفی انجام داد. از جمله این روش ها بازرسی در زمان ساخت،  بازدید چشمی، بازرسی ابعاد، تلرانس ابعاد، بازرسی مخرب، بازرسی پوشش و البته در کنار آن ها آزمایشات متعددی نیز صورت می پذیرد. همچنین باید در زمان ساخت یک محصول به آن دقت ویژه شود تا محصول تولیدی علاوه بر کیفیت مناسب ساختار درستی نیز داشته باشد. در ادامه نگاهی کوتاه به این بازرسی ها خواهیم کرد.

1 دیدگاه دربارهٔ «اشنایی با مفهوم بازرسی تولید پیچ یا مهره»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.