جهت سفارش تلفنی تماس بگیرید : 02155435873

آشنایی با پیچ و مهره کاربردی در صنعت

برای اعمال تغییرات در ساختار فیزیکی و مکانیکی مواد تشکیل دهنده پیچ و مهره برای افزایش سفتی، مقاومت در برابر ماشینکاری، از عملیات حرارتی استفاده می شود.

در این عملیات تکنیک های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در همه ی پیچ ها یکسان نمی باشد و این گونه میتوان بیان کرد که برای هر مدل از پیچ ها روش های مختلفی وجود دارد. از جمله این تکنیک ها می توانیم به کوئنچ کردن، نرمالایزینگ یا نرمال کردن، آنیلینگ یا بازپخت، تنش زدایی، سخت کاری سطحی یا کربن دهی ، آب زنی و خنک کاری، پرداخت کاری و… اشاره کرد.

در بعضی از پیچ یا مهره با توجه به نوع متریال و آلیاژی که دارند امکان عملیات حرارتی وجود ندارد و برای افزایش مقاوت و برای به دست آوردن سفتی لازم از عملیات سرد استفاده می شود. البته این نکته را نیز باید بیان کنیم برای طی شدن عملیات شکل دهی از گرم کردن استفاده می شود.

با توجه به عملیات حرارتی که بر روی پیچ و مهره صورت می گیرد باعث یکنواختی الکترون های تشکیل دهنده ساختار پیچ می شود و در این مرحله تنش زدایی، ریز شدن دانه های که در ساختار مورد استفاده قرار گرفته اند، ایجاد لایه ای مقاوم بر روی سطح و مقاومت ای که بر روی سطح قابل سایش می گذارد تاثیر گذار است.

فشار اعمال شده در روش برنیل بستگی به متریال سازنده قطعه دارد. فشار اعمال شده بین 500 تا 3000 متغیر است و برای محاسبه سختی انواع فلزات کاربرد دارد. برای جلوگیری از بروز اسیب به قطعه های ظزیف فشار اعمال شده را کمتر می کنند.

همچنین علاوه بر پارامتر فشار، متغیر زمان نیز در محاسبه سختی به روش برنیل تاثیر گذار است. زمان استاندارد برای محاسبه سختی اهن 10 ثانیه و برای فولاد حداقل باید 30 ثانیه باشد تا بتوان به عدد درست درست یافت.

برای اعمال فشار بر سطح قطعات سخت باید جنس گوی از کاربید تنگستن باشد و برای سایر قطعات از گوی فولادی استفاده می کنند.

درباره سختی سنجی برنیل

روش سختی سنجی برنیل اولین روش سختی سنجی استاندارد برای پیچ و مهره محسوب می شود. این روش توسط مهندس یوهان اگوست برنیل در سال 1900 میلادی ابداع شد و در مورد استقبال قرار گرفت.

ایجاد تورفتگی شدید و اسیب های احتمالی دیگر از معایب این ازمون محسوب می شوند. اما در مقابل با تقسیم مقدار سختی بر عدد دو مقاومت کششی نهایی برای فولاد سطح به دست می اید.

مزایای روش سختی سنجی پیچ و مهره به روش برنیل

عدد سختی برنیل برابر با نیروی اعمالی بر مساحت اثر می باشد. در این روش بر خلاف روش سختی سنجی راکول قطر اثر محاسبه می شود، نه عمق اثر نیروی اعمالی. در این روش بزرگترین میزان فرورفتگی بر سطح قطعه اعمال می گردد.

به علت محاسبه قطر فرورفتگی این روش نهایتا به محاسبه میانگین ناهمگنی های موضعی منجر می شود. همچنین خراش های سطحی ایجاد شده در این روش بسیار کمتر است.

در محاسبه سختی پیچ ومهره به روش برنیل نتیجه دقیق تری از شرایط بحرانی قطعه در برابر له شدگی، خمیدگی و دفرمگی بدست می اید.

در این روش همچنین می توان به اعداد استحکام نهایی و عدد تسلیم دست یافت. این روش مناسب ترین ازمون برای مواد نسبتا سخت با درصد خلوص بالا و الیاژهای ناهمگون به شمار می رود.

معایب روش سختی سنجی به روش برنیل

  • نیروی اعمال شده در این روش سختی سنجی ممکن است با ایجاد حفره بر روی قطعه ان را بلا استفاده کند.
  • خطای اندازه گیری فرورفتگی بالا است.
  • دستگاه های این روش گران و سنگین هستند.

البته این را نیز باید بیان کرد که محصولات خشکه با توجه به ساختار قدرتمند و استحکامی که این محصولات دارند در صنایع مهمی همچون کشنی سازی و اسکله سازی نیز بسیار مناسب می باشد.

پیچ های آهنی با توجه به ساختار مواد تشکیل دهنده و کم بودن کربن در آن ها، استحکام پایینی دارند و برای صنایع کوچک همچون خودروسازی و صنایع چوب بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. بیشترین رنگی که برای تولید از آن ها استفاده می شود رنگ سیاه می باشد.

با توجه به اینکه بازرسی های چشمی از اهمیت بالایی برخوردار می باشند نیاز است تا هر یک از آن ها را به اختصار مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از الزامات مهم در زمان تولید که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و تولیدکنندگان باید در این زمان از پرسنلی با دقت و کار آزموده استفاده کنند، بازرسی هایی است که در زمان تولید انجام می شود.

شاید بازرسی  های چشمی پیچ ها و مهره ها یکی از ابتدایی ترین و ساده ترین روش های آزمایش محصولات تولید باشد. اما در عین حال کارآمد ترین روش نیز می باشد که می توان در همان مرحله اول از سلامت اولیه محصول اطمینان حاصل نمود. این روش این امکان را به شما می دهد تا در صورت وجود ایراد دیگر نیازی به آزمایش های متعدد بعدی نمی باشد.

با توجه به اینکه بازرسی های چشمی از اهمیت بالایی برخوردار می باشند نیاز است تا هر یک از آن ها را به اختصار مورد بررسی قرار دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.