جهت سفارش تلفنی تماس بگیرید : 02155435873

مقایسه پیچ و مهره آهن و خشکه

برای اعمال تغییرات در ساختار فیزیکی و مکانیکی مواد تشکیل دهنده پیچ و مهره برای افزایش سفتی، مقاومت در برابر ماشینکاری، از عملیات حرارتی استفاده می شود.

در این عملیات تکنیک های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در همه ی پیچ ها یکسان نمی باشد و این گونه میتوان بیان کرد که برای هر مدل از پیچ ها روش های مختلفی وجود دارد. از جمله این تکنیک ها می توانیم به کوئنچ کردن، نرمالایزینگ یا نرمال کردن، آنیلینگ یا بازپخت، تنش زدایی، سخت کاری سطحی یا کربن دهی ، آب زنی و خنک کاری، پرداخت کاری و… اشاره کرد.

در بعضی از پیچ یا مهره با توجه به نوع متریال و آلیاژی که دارند امکان عملیات حرارتی وجود ندارد و برای افزایش مقاوت و برای به دست آوردن سفتی لازم از عملیات سرد استفاده می شود. البته این نکته را نیز باید بیان کنیم برای طی شدن عملیات شکل دهی از گرم کردن استفاده می شود.

با توجه به عملیات حرارتی که بر روی پیچ و مهره صورت می گیرد باعث یکنواختی الکترون های تشکیل دهنده ساختار پیچ می شود و در این مرحله تنش زدایی، ریز شدن دانه های که در ساختار مورد استفاده قرار گرفته اند، ایجاد لایه ای مقاوم بر روی سطح و مقاومت ای که بر روی سطح قابل سایش می گذارد تاثیر گذار است.

فشار اعمال شده در روش برنیل بستگی به متریال سازنده قطعه دارد. فشار اعمال شده بین 500 تا 3000 متغیر است و برای محاسبه سختی انواع فلزات کاربرد دارد. برای جلوگیری از بروز اسیب به قطعه های ظزیف فشار اعمال شده را کمتر می کنند.

همچنین علاوه بر پارامتر فشار، متغیر زمان نیز در محاسبه سختی به روش برنیل تاثیر گذار است. زمان استاندارد برای محاسبه سختی اهن 10 ثانیه و برای فولاد حداقل باید 30 ثانیه باشد تا بتوان به عدد درست درست یافت.

برای اعمال فشار بر سطح قطعات سخت باید جنس گوی از کاربید تنگستن باشد و برای سایر قطعات از گوی فولادی استفاده می کنند.

درباره سختی سنجی برنیل

روش سختی سنجی برنیل اولین روش سختی سنجی استاندارد برای پیچ و مهره محسوب می شود. این روش توسط مهندس یوهان اگوست برنیل در سال 1900 میلادی ابداع شد و در مورد استقبال قرار گرفت.

بازرسی این محصول را می توان به روش های مختلفی انجام داد. از جمله این روش ها بازرسی در زمان ساخت،  بازدید چشمی، بازرسی ابعاد، تلرانس ابعاد، بازرسی مخرب، بازرسی پوشش و البته در کنار آن ها آزمایشات متعددی نیز صورت می پذیرد. همچنین باید در زمان ساخت یک محصول به آن دقت ویژه شود تا محصول تولیدی علاوه بر کیفیت مناسب ساختار درستی نیز داشته باشد. در ادامه نگاهی کوتاه به این بازرسی ها خواهیم کرد.

بازرسی های چشمی پیچ و مهره ها

شاید بازرسی  های چشمی پیچ ها و مهره ها یکی از ابتدایی ترین و ساده ترین روش های آزمایش محصولات تولید باشد. اما در عین حال کارآمد ترین روش نیز می باشد که می توان در همان مرحله اول از سلامت اولیه محصول اطمینان حاصل نمود. این روش این امکان را به شما می دهد تا در صورت وجود ایراد دیگر نیازی به آزمایش های متعدد بعدی نمی باشد.

با توجه به اینکه بازرسی های چشمی از اهمیت بالایی برخوردار می باشند نیاز است تا هر یک از آن ها را به اختصار مورد بررسی قرار دهیم.

1 دیدگاه دربارهٔ «مقایسه پیچ و مهره آهن و خشکه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.